Jak správně připravovat čaj

Přidal: Václav Vytřísal v: Příprava čaje Na: Pátek, březen 31, 2017 Komentář: 0 zobrazeno: 2363
Jak správně připravit svůj oblíbený šálek čaje? Protože správný postup při přípravě sypaného čaje nám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Jak správně připravovat čaje

Nejen správná příprava čaje, ale i jeho pití je stejně jako jiná tvůrčí činnost prostředek uměleckého projevu. Je to způsob, jak dosáhnout duševní pohody a vyrovnání svého nitra. K čaji neodmyslitelně patří i smysluplné přiblížení se člověka k přírodě. Dávné kultury považovaly umění jeho přípravy a konzumace za způsob seberealizace, nikoli jen za poetickou kratochvíli. Mnoho čajů z těch nejproslavenějších čajových plantáží tehdy putovalo výhradně na císařský dvůr. Někteří z císařů si svůj čaj chystali dokonce sami osobně. Například v období vlády čínské dynastie Sungů došlo k oproštění čaje od všech přísad. Ctil se ideál návratu k podstatě věcí a jevů. Tehdy byla oceňována hlavně ryzí chuť čaje. Na kamenných mlýncích se nejprve rozemlely sušené čajové lístky na prášek. Prášek v širokých keramických miskách se zalil horkou vodou a vzápětí se rozšlehal na světlezelenou pěnu speciální bambusovou metličkou. Bezchybné přípravě čaje byla věnována taková pozornost a důležitost, že ji nechtěli vládcové svěřovat ani svým sluhům a pro sebe a své přátele čaj raději připravovali sami.

Čaj pro císaře

Mimořádnými pravidly byl zatížen již samotný sběr čajových lístků pro císaře. K přísně určeným pravidlům patřilo například to, že sběr musely provádět výhradně mladé dívky za svítání a za dozoru státních úředníků. Čistě oděné dívky sbíraly v rukavičkách dosud orosené čajové lístky jen z těch nejkvalitnějších nejstarších čajových keřů. Sběr se konal za zvuku bubnů a předříkávání sútry. Závěru sklizně se účastnili muži, pro které byly nakonec připraveny nejrůznější radovánky. V době sklizně se všechny osoby, kterých se tato činnost týkala, musely denně koupat, nesměly konzumovat aromatická jídla ani ryby, aby pachem svého těla jakkoli neovlivnily velmi jemné čajové aroma. Jistě uznáte, že za takto přísných podmínek mohl vznikat opravdu jen ten nejkvalitnější a nejvzácnější čaj, který se právem i v dnešní době nazývá císařský čaj.


Kultura čaje a čajových obřadů

Příprava čaje

Kultura čaje se dále šířila mezi vzdělanci, básníky, literáty a malíři. Skupiny vzdělanců měly v oblibě rozebírat smysl lidského bytí právě nad šálkem čaje uprostřed krásných čínských zahrad. Posedávali uprostřed bambusových hájů, v čajovnách a ve studovnách a všude popíjeli lahodný mok. Mezi vzdělanci se později staly velmi oblíbená různá klání v přípravách čaje z proslulých, ale i z těch méně známých plantáží. Účastníci klání se snažili uhodnout, o jaký čaj se jedná. Vítězové těchto soutěží měli obdiv ostatních účastníků i svého okolí a celkově se dočkali značného společenského uznání.


Příprava černého čaje

Přípravě chutného kvalitního celolistového, ale i zlomkového čaje se vyplatí věnovat větší pozornost, než jsme zvyklí například při přípravě čajů z nálevových sáčků. Mezi nejosvědčenější metody přípravy dobrého celolistového čaje je použití dvou konvic. Jedna se využije na spařování a louhování čaje a ta druhá na servírování. Konvici na louhování je třeba nejdříve prolít horkou vodou, díky tomu se před použitím vymyje a zároveň prohřeje.  Silnější porcelán nebo keramika jsou totiž schopny horkou vodu ochladit o 5 °C, ale i o 10°C. Takovým ochlazením vody se pak může narušit louhování. Po prolití horkou vodou se nasype do konvice odpovídající množství čaje. Na litr vody se použije většinou 4 až 6 gramů, což jsou 3 až 4 čajové lžičky. Čaj se zalije horkou vodou o teplotě 90 – 95 °C, čímž je myšleno těsně po dosažení bodu varu. Následná doba louhování musí odpovídat druhu použitého čaje, obvykle se pohybuje v rozmezí 3 – 6 minut. Celolistové čaje se louhují 4 i více minut, zatímco zlomkové čaje pouhé 2 -3 minuty. Při delším louhování čaj získává na trpkosti, proto je dobré opravdu si pohlídat správnou dobu louhování, ideálně třeba pomocí kuchyňské minutky.  Poté se čaj slije do servírovací konvice, která je bezprostředně před podáváním také vyhřátá horkou vodou. Je-li nutné, použije se sítko.


Sběr a příprava bílého čaje

Své označení bílý čaj nezískal podle barvy nálevu, ta je totiž spíše zlatožlutá, ale díky bílé či spíše stříbřité barvě lehce ochmýřených čajových výhonků, které jsou charakteristické pro tento druh čaje. Bíle čaje se dále dělí na čaje tipsové, listové a tipsovo-listové. Tipsové čaje obsahují výlučně dobře vyvinutý velký ochmýřený výhonek. Svým vzhledem se tyto tři sorty bílých čajů dosti liší, ovšem sbírány jsou ze stejných čajovníkových odrůd a navíc mají i podobný způsob zpracování.

Na rozdíl od zelených čajů u bílých nedochází k deenzymaci. Po natrhání nejsou ani rolovány, ani zahřívány, ani u nich neprobíhá prudká oxidace, jako je tomu u černého čaje. Oxidace by zbarvila výhonky do zlatova a lístky do hněda. Proces zpracování u bílých čajů tedy probíhá pouze formou pomalého sušení čerstvě nasbíraných lístků. Používají se k tomu chladné dobře větrané místnosti, v nichž se bílý čaj ukládá na plata v tenkých vrstvách. Co je u bílého čaje žádoucí, to je mírná samovolná oxidace. Po několika desítkách hodin je bílý čaj nakonec dosušen v klasických sušících pecích. V podstatě se bílý čaj nejvíce podobá čerstvému nezpracovanému čaji, avšak každá, i ta sebemenší chyba při jeho zpracování by mohla způsobit jeho znehodnocení ve formě oxidace. Může k tomu dojít třeba již pouhým pomačkáním čajových lístků již při sběru.

Obecně se dá shrnout příprava bílých čajů, zvláště listových a tipsovo-listových, totožně jako příprava zelených čajů. Zalití se provádí vodou teplou 70 – 75°C. Podle množství použitých čajových lístků se mohou louhovat opakovaně. U čistě tipsových čajů je to ale odlišné. Těch se používá obvykle větší množství, a to 5 gramů na 250 ml vody. Voda určená k zalití má mít správně teplotu od 85 do 90°C. Výhonky tohoto čaje uvolňují svou chuť poměrně neochotně, to je důvod, proč je třeba mít při louhování trpělivost a následně si čaj vychutnávat s plným soustředěním. 

Příprava kvetoucího čaje

Do zvláštní kategorie čajů patří kvetoucí a podobně speciálně tvarované čaje. Řadí se do skupiny uměleckých, či také ukázkových čajů. Nepřeberné množství těchto čajů se vyrábí na různých místech v Číně. Ve většině případů je takto upravován tipsový zelený nebo bílý čaj. Velmi pečlivě jsou vybrány ty nejlepší výhonky, a ty jsou pak ručně svázány společně s velkým a bezchybným květem. Nepoužívají se jen květy čajovníku, ale i jasmínové, nebo ibiškové květy, ale také květy magnolií.  V sušeném stavu jsou květy důkladně skryté, zabalené mezi čajovými lístky, avšak jakmile jsou zality horkou vodou, ukáže se po rozvinutí jejich plná krása. Pohled na náhle rozvitý květ v průhledné čajové nádobě překvapí každého, a tak jsou tyto čaje považovány za velmi vhodné dárky. Mezi výhody těchto druhů čajů patří mimo jiné i to, že snesou dosti horkou vodu a připravit si je mohou i ti, kteří s přípravou kvalitních čajů nemají velké zkušenosti. Zvláště v širokých miskách nebo průhledných skleněných konvicích si můžete vychutnat nejen jejich mírně natrpklou chuť se slabšími květinovými tóny, ale hlavně je zajímavé pozorovat, jak se kvetoucí čaj ve vodě postupně rozvíjí v okouzlující velký květ. Navíc po vypití čaje můžete dát svazek květu do studené vody a vodu pravidelně 1 x denně měnit, aby vám kvetoucí čaj doma vydržel jako zajímavá dekorace třeba i týden. 

A jak připravujete vy svůj šálek čaje???

Nový
Úžasný japonský porcelánový čajový šálek.  S vnitřním zdobením koi kapr.
Na skladě
93 Kč
SLEVA
Originalní Yixing konvička na čaj. Konvička černé barvy bez vnitřní glazury
Není skladem
297 Kč 495 Kč -40%
Nový
SLEVA
Originalní Yixing konvička na čaj. Konvička cihlové barvy bez vnitřní glazury
Na skladě
336 Kč 560 Kč -40%

Komentář

Zanechte svůj komentář

Chvilka na čaj - blog